Ściana słupowo-ryglowa MB-SR 50

System oparty jest o aluminiowe kształtowniki (słupy i rygle o szerokości licowej 50 mm) izolowane termicznie, zaprojektowane wg europejskich standardów.

Poprzez nadanie specjalnego kształtu słupom i ryglom uzyskano bardzo smukłe i wytrzymałe profile, które ponadto posiadają zaokrąglone naroża zewnętrzne promieniami 2,5 mm dając efekt tzw. ?soft-line?. Pozwala to budować ładne i estetyczne fasady z widocznymi wąskimi liniami podziału.

Elastyczność systemu umożliwia konstruowanie ścian wklęsłych, wypukłych, tworzenie fragmentów narożnych, łamanych w poziomie i w pionie ? pozwala więc na wykonywanie różnorodnych konstrukcji począwszy od typowej ściany osłonowej, poprzez rozbudowane ściany o dużych płaszczyznach przeszklenia, mocowanych do istniejących budynków lub do specjalnie przygotowanych konstrukcji stalowych, ściany wypełniające aż do konstrukcji przestrzennych typu: rotundy, ogrody zimowe wiatrołapy, werandy, świetliki, daszki itp.

W zależności od podziałów i obciążeń zewnętrznych, system przewiduje odpowiednią ilość słupów o różnej głębokości, o momentach bezwładności Ix = 55-700 cm4. Przy bardzo dużych obciążeniach wszystkie słupy można dodatkowo wzmocnić. System połączenia nakładkowego rygla ze słupem oraz otwory wykonane w listwach dociskowych i maskujących umożliwiają prawidłowe odwodnienie i właściwą wentylację ściany. Do systemu zostały wprowadzone słupy połówkowe ułatwiające montaż segmentowy ściany oraz umożliwiające kompensację dylatacji poziomej. Dylatacja pionowa kompensowana jest przez odpowiednie zamocowanie słupów we wspornikach oraz połączeniach teleskopowych. W celu osiągnięcia optymalnej izolacji termicznej i akustycznej zastosowano ciągłą przekładkę termiczną (izolator) z materiału HPVC o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych oraz profilowane uszczelki przyszybowe z EPDM. Pozwala to na uzyskanie odpowiedniej klasy izolacyjności cieplnej od grupy materiałowej ramy 2.1 do 1.0, jak również daje możliwość stosowania różnej grubości wypełnienia od 4 do 48 mm. Konstrukcja jest też przystosowana do współpracy z systemem okien i drzwi.

Ściany systemu MB-SR 50 mogą być wykonane jako dwukolorowe (tzn. inny kolor wewnątrz inny na zewnątrz /. z wykorzystaniem dwóch technik zabezpieczenia powierzchni przed korozją: lakierowania proszkowego wg palety RAL lub anodowania zgodnie z wymogami znaku QUALANOD.